Turkcell Swot Analizi

Turkcell ses ve veri iletişim hizmeti sunan firma hakkında sitemiz tarafından yapılan örnek swot analizini inceleyebilirsiniz.

Güçlü Yönlerimiz:

İlk olarak unutulmaması gereken, Türkiye`de gsm tabanlı iletişim hizmetini başlatan firma olmamızdır. Ülkedeki uzun yıllardır verdiğimiz hizmet nedeniyle herkes tarafından bilinmekteyiz. En yaygın servis noktaları, tüm illerde bulunan bayi ağımız ve teknoloji alt yapımız ile kesintisiz hizmet veriyoruz. Şirketimizin adı da yakınlık sağlamaktadır. Bunu güçlü yönlerimizin arasında mutlaka ele almalıyız. Gerek internet veri akışı, gerek kesintisiz ve yüksek çekim kuvveti güçlü yönlerimizden biri. Özellikle kurumsal hatlarımızın sunduğu güven, bu noktada daha güçlü olmamızı sağlıyor. Şirketlerdepersonel ve yönetimarasında kurulan iletişim ağlarında daha öndeyiz, tercih ediliyoruz. Gençlere yönelik çalışmalarımızın, öğrencilere özel imkanlarımızın avantajlarını tek çatı altında toplayarak “Genç Turkcell” yani gnctrkcll olarak oluşturmamız seviliyor. Gençlerin ilgisini çeken yönlerde onlara sunduğumuz özel avantajlar nedeniyle, bu alanda rakiplerimizden daha önde olduğumuzu söyleyebiliriz. En önemli özelliklerimizden biri de, yeni teknoloji ürünleri firmamız ile ilk olarak müşterilerimize özel fırsatlarla sunmamızdır.

Zayıf Yönlerimiz:

Reklam konusunda daha iyi stratejiler geliştirmemiz gerekiyor. Tam olarak kampanyalardan nasıl yararlanacağını bilmeyen, hattının ona sağladığı fırsatları kullanamayan müşterilerimiz var. Bu noktada bilinçlendirme ve elinde bulundurduğu fırsatları değerlendirmesi açısından müşterilerimizi teşvik etmemiz gerek. Bunu projelendirip, hayata geçirmeliyiz. Halkımızda Turkcell kalitelidir fakat daha pahalıdır anlayışı biraz da olsa var. Rakiplerimize göre gelir düzeyi düşük kesim tarafından az da olsa geride kaldığımız söylenebilir. Bu “daha kalitelidir” açısını yakaladığımız için sevindirici ve uygun fiyat verebileceğimizi de eklediğimiz de avantaja çevirebiliriz. Müşteri merkezi ve destek bölümünde iyileştirmeler yapmamız gerektiğini de düşünmeliyiz.

Fırsatlar:

Ülkemizin adını taşımak, ilk hizmet veren firma olmak bizim için fırsattır. Ülkemiz adına her önemli günde özel kampanyalar düzenleyerek güzel sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyorum. Özellikle bayramlar, bu ülkede en çok bayram gören GSM operatörü olmamız nedeniyle daima avantajımız ve fırsatımız olacaktır. Telefon numaralarımızın, özellikle faturalı hatlarımızın (0532, 0533 gibi) kurumsal kalite hissini uyandırması, en önemli elimizdeki fırsatlardandır. Bunu daima yenileyerek değerlendirmeliyiz. Ayrıca teknolojiye oldukça meraklı ve gelişmesini çok hızlı sürdüren ülkemizde, yaygın bayi ağımızı kullanarak teknolojik ürünleri sunma şansı bizim için büyük fırsattır.

Tehditler:

Önümüzdeki en önemli tehdit, iletişim ağını yüksek seviyede kullanan ülkemizdeki kar payının yükselmesi nedeniyle global firmaların pazara dahil olmasıdır. Dünya çapında hizmet sunan, alt yapısını daha da geliştirme imkanı bulmuş iletişim ve veri sağlayıcılarının pazara hızlı ve güçlü girebilmek adına yapmış olduğu kampanyaları tehdit olarak ilk sıraya koymamız gerekiyor. Ülkemizde hizmete hazırlanan şirketleri sürekli analiz etmemiz gerektiğini, yapabilecekleri oluşumları görerek bir adım önde ve önce sunmamız gerektiği kanısındayım.