Örnek Swot Analizi

Hepinizin yakından tanıdığı ve kurumsal firmalardan bir tanesi olan Kurukahveci Mehmet Efendi için SWOT analizi örneği sunmaya çalışacağım.

Kurukahveci Mehmet Efendi SWOT Analizi:

Güçlü Yönler:
1871 yılından bu yana hizmet veren kurum özel üretim kahveler sayesinde sayısız insan ulaşmayı başardı ve bu başarıyı da en iyi şekilde değerlendirerek reklam projelerinde başarı ile uygulamaya başladı. Her geçen gün artan müşteri sayısı ile birlikte bayilikler açıldı ve işletmenin büyüme süreci hızlandı.
Zayıf Yönler:
Gezi Parkı olaylarında gündeme gelen ve birçok duvar yazısında adını gördüğümüz şirket bu nedenle bazı açıklamalar yapmak zorunda kaldı ve birçok müşterisini de kaybetti ancak firma bundan şikayetçi değil ve tavrını da net bir biçimde ortaya koymuş durumda!
Fırsatlar:
Üretim konusunda dışarıya bağımlı olmayan şirket bu anlamda en büyük fırsatı da elinde bulunduruyor ve sorunsuz üretim kapasitesi ile bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek çalışmalarında başarı elde etmeye devam ediyor.
Tehditler:
Firma için tehdit unsuru oluşturan modern yapılanmalar mevcut ancak bu yapılanmalar firmanın kendi müşterisini alabilecek güçte değil bu yüzden tehdit unsurları önemsenmeyecek derecede az!

Notlar: SWOT analizi için kendi hazırladığım küçük bir örneği sundum ancak firma hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığımız için sayısal veriler bu örnekte yer almadı. SWOT analizinin en önemli özelliği sayısal verilerdir bunu da unutmayalım!