Migros Swot Analizi Örneği

Güçlü Yönler:
Ürün ve kampanyalar sayesinde daha fazla insan Migros ve Migros ürünlerini tercih etmeye devam ediyor.
Markanın servis hizmetleri artık eskisinden çok daha güçlü ve sorunsuz bir şekilde hizmet veriyor, diğer firmalar ile kıyaslandığında artı puan olarak hanemize yazılıyor.
Migros günleri sayesinde sayısız insanı firmaya çekebiliyoruz ve satışlarımız özellikle bu dönemde çok daha sağlıklı oluyor.
Kendi ürünlerimizi piyasaya sürmek büyük cesaret örneği ancak bu ürünlerin satışı da bir hayli iyi bir grafik ile karşımıza çıkıyor ve yavaş yavaş farklı sektörlerde Migros markasını oluşturmaya başladık diyebiliriz.

Zayıf Yönler:
2M Migroslarda yaşanan küçük sorunlar büyük migrosların itibarını zedelemeye devam ediyor ve çalışanlarımızın ilgisizliği firmamızın zayıf yönleridir ve pek yakında tehdit unsuru olarak da karşımıza çıkacaktır.
Yer almadığımız şehirler mevcut bu yüzden büyük şehirler kadar bu alanlara da önem vermemiz gerekiyor ve küçük şubeler ile bu alanlarda da hizmet vermeliyiz!
Barkod sorunlarımız devam ediyor ve az önce de belirttiğimiz gibi bu sorunlar büyük Migrosların da itibarına gölge düşürüyor. Barko sorunları için daha kaliteli bir teknoloji kullanılabilir ve bunun araştırması gerekli merciler tarafından yapılmalıdır.

Fırsatlar:
Alış veriş sektörünün akla gelen ilk isimlerinden biri olmak ve satış grafikleri incelendiğinde ülkenin en fazla tercih edilen markası olmak bizim için büyük bir fırsat ve bu fırsatı daha iyi noktalara taşıyabilmek adına Teşekkürler kampanyası ile dikkat çeken ürünlerde indirime gidilebilir.
Yakın zamanda hakkında dava açılan büyük bir rakibimiz de sektörün dışına itildi ve henüz hakkımızda herhangi olumsuz bir kararın bulunmuyor olması da sektördeki güvenilirliği arttırıyor.

Tehditler:
Barkod sorunları ve alkol satış yasağı firma için en büyük tehdit unsurları arasında yer alıyor ve bunun için yapabilecek herhangi bir şey yok ancak barkod sorunları için teknolojiyi biraz daha etkili bir şekilde kullanabilir ve bu soruna çözüm bulabiliriz.
Farklı şehirlerde açılan rakip firmaları yakından takip etmek gerekiyor ve bunun için daha sağlıklı çalışmalar yapılmalıdır.

Swot Analizi Örneğinin PDF dökümanına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Migros Swot Analizi Örneği